Saçlara kış bakımı nasıl yapılır?

Değişen mevsimlere göre; saç bakımının da farklılaşması gerekiyor.

Saçlarımızın aynı cildimiz gibi yoğun ilgiye ve korunmaya ihtiyacı var.

Saçlarımız sonbahar yaprakları gibi dökülmesin…

Yaz mevsiminin bitmesiyle deniz, klor ve güneşin saçlar üstündeki yıpratıcı etkileri sonbaharda ortaya çıkmaya başlıyor ve kötü bir görünümle beraber saçların dökülmesine de neden oluyor. Üstelik, genetik olarak kuru ve cansız saçlara sahipseniz mevsim değişikliğinden fazlasıyla etkileneceksiniz demektir. Yoğun nemlendiricili bakım maskeleri ve doğal yağ karışımlarıyla hazırlanmış bakım ürünleri saçlarınızın matlaşmasını ve kırılmasını düzenleyecektir. Saç dökülmelerine karşı alınacak ilk önlem; saç tipinize göre doğru şampuanı seçmektir. Unutmayın ki; şampuan seçiminde yapılan yanlışlar hayatınızı zehir edebilir. Ayrıca beslenme de saç dökülmesinde en önemli faktörlerden biridir. Omega-3 ten zengin yiyecekler, yeşil çay ve diğer antioksidanlar, B6 ve folik asit, niacin, biyotin gibi saçları güçlendiren besin takviyeleri de saçların bütünlüğünü, sağlamlığını canlılığını ve parlaklığını destekler.

Soğuk saçlar için büyük tehlike…

Soğuk kış aylarında havadan yalnızca cildiniz değil, saçlarınız da etkilenir. Soğuğun ne derece büyük bir tehlike olduğunu, özellikle de saçlarınız sıhhatli değil ise sonbaharda başlayan saç sıkıntıları, kışın gelmesiyle beraber gittikçe çoğalacaktır. Yağlı saçlardaki yağ oranı yükselecek, kuru saçlar daha fazla kuruyacaktır. Mevsim değişikliğinin saç dökülmesini hızlandırdığı ise artık bilinen bir gerçektir. Kış mevsimi süresince soğuk ve nemli ortamda kapalı kalan saçlarınız incelmiş saç tellerine ve matlaşmış bir görünüme sahip olur. Tüm bir kış boyunca saçlarınız için önerilen bakımı uygulamaz ve gereken özeni göstermezseniz, baharda sizi zorlu bir bakım süreci bekler. Bunun önüne geçmek için de kış ayları boyunca saçlarımızı koruma altına almalıyız. Bitkisel içerikli ampuller haftada en az 2 kez uygulanmalıdır. Bu konuda yetkin eczacılardan yardım alarak saçınızın yapısına uygun maske uygulamaları yapabilirsiniz. Bir de tabi ki duştan sonra fön uygulamasından kaçınmalısınız.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapmalı?

· Saçlarınızı sabunla yıkamayın, nem kaybına neden olacaktır.

· Saçların kirlenme ve yağlanma durumunu dikkate alarak sık yıkamaktan kaçının.

· Saçlarınızı daima az şampuan kullanarak yıkayın, daha çok şampuan kullanıldığında saçlarınız daha temiz daha bakımlı olmaz.

· Saçınızı yıkadıktan sonrasında kesinlikle bakım yapan bir saç kremi tatbik edin.

· Saçlarınızı olabildiğince seyrek boyatmaya ve doğal renginize yakın renkleri. seçmeye özen gösterin.

· Saçların hava ile temasını kesmeyin. Özellikle sıkı eşarp ve örtülerden sakının.

· Saç jölesi ve spreylerinin saçların hava almasını engelleyerek saç dökülmesini artıracağını unutmayın.

· Saçlarınızı yıkadıktan sonra pamuklu havlular ile kurulayın, saç kurutma makinesi kullanmayın.

· Saç köklerinin güçlenmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin.

· Bol su, sebze, meyve, süt ürünleri ve yeterince protein tüketin.