Doğru Şampuan Nasıl Seçilmelidir

Daha canlı, daha parlak, daha ipeksi ve sağlıklı saçlara sahip olmayı kim istemez ki,

Daha canlı, daha parlak, daha ipeksi ve sağlıklı saçlara sahip olmayı kim istemez ki, ancak çoğu kadın saç bakımında ya ne yapacağını bilmez ya da yanlış ürün kullanımından saçlarına zarar verir. Kaçımız seçtiğimiz şampuanın saçımızın ihtiyacına yönelik olduğuna dikkat ederek alıyoruz? Ne yazık ki bu sayı çok fazla değil. Peki saç kremi kullanırken dikkat etmemiz gerekenlerden kaçımız haberdarız? Tüm bu soruların cevaplarını vermek ve aklınızdaki merak ettiklerinizi bu yazımız ile yanıtlayacağız.

Yağlı saçlar

 

Yağlı saça sahip bir kişi, şampuan seçerken öncelikle saçta ki sebumu dengeleyecek bir şampuan seçmelidir. Bu tür şampuanlarla saç her gün veya iki günde bir saçtaki sebumu dengelemesi için yıkanmalıdır. Saçtaki sebum dengelendiği zaman elektriklenme de azalacaktır. Şampuan seçerken ilk olarak dikkat etmeleri gereken husus kremsiz şampuanlar kullanmaktır. Kremli şampuanlarsaçları olduğundan daha çabuk yağlandırır.

Normal saçlar

 

Normal saç tipine sahip kişiler, şampuan seçerken  saçlı derinin nem ve yağ oranını dengede tutacak şampuanlar seçmelidir. Bu tip saçlarda sebum üretimi çok fazla olmadığından yağı dengeleyecek şampuanlar kullanılmasına gerek yoktur. Eğer saçınızı yıkadıktan 24 saat içerisinde  yağlanmıyorsa normal saç tipine sahipsinizdir ve buna uygun şampuanlar kullanmanız gerekir.

 

Zayıf, yıpranmış ve cansız saçlar

Zayıf, yıpranmış, cansız ve ince telli saçları hedef alan şampuanlar kremli formülleri sayesinde saçların kolay açılıp, taranmasını sağlarken aynı zamanda onarıcı ve canlandırıcı özellikleri ile saça yoğun besleyici ve yapılandırıcı bakım yaparlar. Bu tip saçlar bol bakıma ihtiyaç duyar.

Kuru, yıpranmış ve boyalı saçlar

 

Kuru, yıpranmış ve boyalı saçlar için uygun olan şampuanlar saç boyaları, saç açıcıları, perma solüsyonları, kimyasallar ve fön gibi işlemlerden zarar gören saçları onarmak için kullanılır. Yenileme ve bakım özelliği açısından içeriği zenginleştirilmiş bu şampuanlar saçınıza kaybettiği nemi geri kazandırarak saçınızın eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur.

 

Saç kremi kullanımı;

Şampuan kullanımından sonra saçımızın rahat ve kırılıp kopmadan taranması için saç kremine ihtiyaç duyarız. Saç kremlerinin ph seviyeleri saç derisiyle çok uyumlu olmadığından saç kremleri her zaman saçın ortasından uçlarına doğru sürülmeli, diplere değdirilmemelidir. Diplere uygulamak saçlarınızı çok çabuk yağlandırır ve derinizin ph dengesini bozarak, yeni çıkan saçınızın kalitesini etkiler.

 Saç maskesi kullanımı;

Saç maskeleri içlerinde onarıcı proteinler, çeşitli bakım yağları, nemliliğini ve parlaklığını arttıran maddeler içerdiğinden saçların bakımı için oldukça etkili maddelerdir. Bu yüzden haftada 1 kere kullanılması tavsiye edilir. Duş sırasında şampuanlama süreci bittikten sonra saçlara masaj yapılarak uygulanıp 4-5 dakika maskenin çeşidine göre bekletildikten sonra durulanmalıdır. Tıpkı saç kremlerinde olduğu gibi yoğun nem verip yapılandıran bir maske ise diplere gelmeden ortadan uçlara doğru gelecek şekilde uygulanmalıdır.